piątek, 28 czerwca 2013

ESK - dzień I




Akcja - "We love Rzeszów"

My, animatorzy bardzo lubimy festiwale!
Dziś rozpoczął się ten najważniejszy na Podkarpaciu czyli Europejski Stadion Kultury.
Od samego rana armia osób zaangażowanych w działania ESK – pilnie realizowało swoje projekty.
Moja grupa PROMO i PR dokładnie w południe rozpoczęła  szeroko zakrojone projekty promocyjne. 

Byliśmy wszędzie, gdzie tylko coś ciekawego się działo. Wszystkie wydarzenia staraliśmy się na bieżąco fotografować i publikować na Facebooku – RIKu czyli Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. 

Założyliśmy także kanał na instagramie – dzięki czemu mogliśmy kreować pewien obraz tego
co dzieję się w Rzeszowie w ramach ESK 2013.

Chyba najlepszą akcją okazało się działanie foto „We love Rzeszów”, które przyciągnęło wielu mieszkańców miasta.


Dzisiejszy dzień zakończyliśmy na stadionie miejskim, gdzie odbył się cudowny koncert „Zjednoczeni w różnorodności”


Pozdrawiam
RE/animator




 







poniedziałek, 24 czerwca 2013

Wolontariusze ESK w Rzeszowksim Inkubatorze Kultury - spotkanie robocze





fot. GW Rzeszów
Rozpoczynają się bezpośrednie przygotowania do Europejskiego Stadionu Kultury, który rozpocznie się już w najbliższy piątek 28 czerwca.

Powoli miasto zamienia się w festiwalowy stadion sztuki. Artyści montują swoje instalacje, a organizatorzy dekorują lampy uliczne flagami z logiem „Wschodu Kultury”.



Na zdjęciu instalacja artystyczna pt. "Drabiny" autorstwa Piotra Worońca. To jedna z powstających wizytówek ESK. 

Piątek 28 czerwca – to bardzo ważny dzień. Wtedy oficjalnie rozpocznie się ogólnopolski projekt „Wschód Kultury” realizowany przez MKIDN, wspólnie z NCK i miastami partnerstwa wschodniego czyli: Rzeszowa, Białegostoku i Lublina.

Po prawej: Ewelina Jurasz a obok Krzysztof Delikat (dyrektor Estrady)


Dziś w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury – Ewelina Jurasz [koordynatorka RIKu] spotkała się z pierwszą grupą wolontariuszy, którzy zgłosili chęć działania przy tegorocznej edycji ESK w Rzeszowie. Na początku było wesoło i bardzo integracyjnie. Później już trochę bardziej oficjalnie – podzieliliśmy się na grupy zadaniowe i wspólnie dogadywaliśmy jak będzie wyglądać konkretna praca wolontariusza podczas ESK.



Ja zająłem się grupą PR. Jak na razie zgłosiło się kilka sympatycznych dziewczyn. Mamy wiele ciekawych pomysłów dot. promocji ESK w internecie. Myślę, że będzie to ciekawy projekt.





Więcej o działaniach PR za kilka dni...

Pozdrawiam
RE/animator (kultury)

środa, 19 czerwca 2013

ESK – Europejski Stadion Kultury – czyli początek Wschodu Kultury



Jest to pierwszy wpis dot najciekawszego projektu kulturalnego realizowanego przez Rzeszów, Lublin i Białystok w porozumieniu z Narodowym Centrum Kultury i MKIDN. 

Europejski Stadion Kultury – to największy festiwal realizowany na Podkarpaciu. Powstał 3 lata temu jako wsparcie kulturalne Europejskich Mistrzostw w Piłce Nożnej (Euro), które w 2012 roku odbyły się równocześnie w Polsce i na Ukrainie. Wtedy ideologia ESK rodziła się jako twórcze nawiązanie relacji artystów z dwóch państw gospodarzy i prezentowanie efektów tej współpracy na festiwalu w Rzeszowie.

Idea pozostała a sam festiwal już po Euro – rozpoczyna nowe życie. Głównym rzeszowskim organizatorem jest Urząd Miejski Rzeszowa oraz Estrada Rzeszowska. W tym roku ESK odbędzie się między 28 a 30 czerwca 2013 roku. Będą to pełne wrażeń trzy dni festiwalowe. 



Nowością wprowadzoną w tym roku przez Ministerstwo oraz NCK jest stworzenie dużego projektu rozwoju współpracy kulturalnej z krajami sąsiadującymi z naszą wschodnią granicą. Projekt ten nazwano: „Wschód kultury” i zaproszono do niego 3 miasta polskie: Rzeszów, Lublin i Białystok. Każde z tych miast realizuje swój festiwal.

To wszystko tytułem wstępu. Musiałem dopisać te wszystkie informacje. Spotykam się jeszcze z opiniami animatorów, którzy twierdzą, że nie wiedzą o ESK i ogólnie o Wschodzie kultury.

Ja będę blisko ESK. Pomagam przy promocji i PR tak więc pojawi się tutaj bardzo dużo ciekawych informacji o festiwalu. 


Cieszy mnie ta współpraca – to pierwsza poważna współpraca, która trafiła mi się po studiach. Mam nadzieję, że uda mi się wykorzystać moje doświadczenie i wspólnie z animatorami Podkarpacia pokazać kulturę Południa!

Do następnego razu!
Re/animator (kultury)

niedziela, 16 czerwca 2013

Wszystko o Dizajnie – czyli III edycja About Design Gdańsk 2013





W maju do Gdańska zjechały się ekipy ludzi pracujących
w przemyśle aranżacji wnętrz, fashion i rzeczy luksusowych.
About Design to jedyne takie miejsce na mapie Polski,
gdzie spotkasz przedstawicieli wszystkich najciekawszych marek.



Jednak to nie tylko targ – z ładnymi rzeczami. Ze względu na gdańską ASP i wydział wzornictwa z słynnym dziekanem prof. Fijałkowskim – About Design – stało się bardzo ważna areną starcia się idei i filozofii współczesnego polskiego dizajnu. Tutaj zawsze znajdzie się miejsce dla projektów studentów wzornictwa, a także dla światowych gwiazd tego przemysłu. Tegoroczna edycja About Design odbyła się w nowej przestrzeni Targów Gdańskich w tzw. „Arena Amber Expo”. To nowa przestrzeń wystawiennicza MTG.
Znajduje się dokładnie obok nowego stadionu miejskiego Gdańska.

Dobra - teraz o dziale wystawienniczym. Bardzo się rozczarowałem. Rok temu mogłem zobaczyć kilkadziesiąt unikalnych marek a w tym roku zobaczyłem – może z 15. Nie do końca rozumiem: dlaczego tak się dzieje? Jednak słyszałem już o pewnej tendencji „nasycenia się” tematem. Ponoć wiele firm już nie inwestuje w promowanie się na targach i woli swoje sprawdzone kanały informacyjne. Wiele firm wycofało się z rynku z różnych względów.

Co do marek, które wyróżniłem. Cieszyła mnie obecność nowych małych kilkuosobowych firm, które dzięki niezwykle oryginalnym pomysłom zdobywają rynek.


Pierwsza firma to „BOBOM” – czyli edukacyjne naklejki ścienne dla najmłodszych. Bardzo często spotykam się z dziwnymi dekoracjami przeznaczonymi do pokojów dziecięcych. Produkty tej firmy są bardzo ciekawe. Warto dodać, że tworzy je zespół specjalistów min psycholodzy, projektanci, matki J. Jeśli szukacie czegoś niezwykłego do pokoików dziecięcych zobaczcie Bobomy – www.bobom.pl



Nadal jestem pod wrażeniem produktów firmy „Appo projekt”. Dwoje ludzi. Jedna niezwykle oryginalna koncepcja. Czyli łączenie roślin z meblami. Te meble robią wrażenie. Myślę, że warto zainwestować w takie rzeczy. Więcej na: www.appo.com.pl


Jeśli chodzi o meble to ja BARDZO POLECAM firmę HK living. Szczególnie tym, którzy są zmęczenie szwedzkim wzornictwem prezentowanych przez Ikee. Tutaj zobaczycie coś mega innego. Holenderscy projektanci skupują dziwne przedmioty i stare meble z antykwariatów, by następnie tworzyć z nich nowe meble. To jest najważniejszy wyznacznik. One są inne, funkcjonalne i piękne. Może trochę lekko za drogie – ale i tak wydałbym tyle pieniędzy.
Więcej o HK living na www.hkliving.pl



 Jeśli właśnie siedzicie w internecie i szukacie stronki, gdzie można znaleźć super rowery to ja polecam wam firmę "Electra". Te rowery mają coś wyjątkowego w sobie. Szczególnie rowery dla facetów! Jeszcze jedna ciekawa informacja. Te rowery nie są aż tak drogie. Więcej na: www.electra-rowery.pl


 Na About Design można było zobaczyć znaną w środowisku wystawę projektów: „Rzeczy sprawne – design for All”. Zobaczyłem tam produkty codziennego użytku  stworzone zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Przykładowo przyrząd do otwierania słoików, czy widelec z funkcją noża. Ciekawa wystawa, chociaż było kilka rzeczy, które nie wiem dlaczego się tam znalazły. 


Tak na koniec – powiem, że oczekiwałem czegoś innego. Myślałem, że spotkam się z mnóstwem inspiracji. Myślałem, że porozmawiam z specjalistami i blogerami z całego kraju. Okazało się, że wiele osób nie przyjechało, a impreza przyciągnęła dużo mniej mediów.

Mimo wszystko – uważam, że warto tam przyjechać. Gdańsk i Pomorskie ma swoje bardzo ciekawe środowisko – które warto obserwować.

p.s.

TRED book – Miasto Gdańsk wraz z gdańską ASP – publikuje tzw. „trend book” – czyli katalog w którym zaprezentowane są wszelkie trendy i stylizacje, którymi inspirują się najważniejsze marki pomorskie. Głównie ta książka prezentuje nowoczesne wyroby z bursztynu, jednak co roku pojawiają się także inne ciekawostki. Dodam, że w tegorocznej edycji trend booku –autorzy prezentują wybrane przez siebie „nowości” z światowych wystaw dizajnu. Głównym redaktorem gdańskiego trend booku jest prof. Sławomir Fijałkowski. 

tu relacja video: