poniedziałek, 26 maja 2014

Służewski Dom kultury – zupełnie jak w domu.


Budowa nowego domu kultury w lokalnej społeczności to zawsze ważne wydarzenie. Z pewnością każdy z nas miał kontakt z taką placówką. To tutaj rodzą się talenty. Tutaj dzieci i młodzież a czasem i seniorzy pierwszy raz w życiu mają kontakt ze sztuką, muzyką, czy teatrem. W takich miejscach powstają niezwykłe projekty artystyczne, które angażują mieszkańców dzielnicy i artystów.


W Warszawie mieszkańcy dzielnicy Służew bardzo długo czekali na swój dom kultury. 

Historia tej instytucji nie różni się od historii podobnych placówek w innych częściach kraju. Początek lat 90tych. W wyniku starań władz dzielnicy udało się utworzyć klub w lokalu dawnej stołówki robotniczej budowniczych metra. Taki stan miał być tylko przejściowy. Od samego początku myślano o tym, żeby zbudować Dom Kultury. Udało się dopiero kilka lat temu.Dlaczego piszę Wam właśnie o tym Służewskim Domu Kultury? Z powodu tej budowli, która jest przy ul. Bacha na Służewie...

Nie jest to typowy budynek…

Ja raczej  określił bym to słowem osada. Architekci zaprojektowali prawdziwą wioskę w centrum miasta. Dzielnica Służew to takie duże blokowisko, które dzieli wąwóz - potocznie nazywany „dolinką”. Właśnie to specyficzne ukształtowanie terenu wzbogaciło się o niezwykłą budowlę – Dom Kultury.


 Siedziba Służewskiego Domu Kultury znajduje się w kilku modernistycznych budynkach. Niektóre pomieszczenia znajdują się pod ziemią i mają szklane sufity. Od strony ulicy widać wiatrak i zagrodę dla zwierząt domowych. Z drugiej strony zbudowano piękny plac zabaw i ogród. Za budynkiem znajduje się sztuczny staw z mostkiem.

Jednym słowem – niezwykłe miejsce – dla mieszkańców miasta. Miejsce, gdzie można tworzyć i obcować z kulturą. Życzę wszystkim takiego Domu Kultury i potwornie zazdroszczę mieszkańcom Służewa.P.S. Tego nie da się opisać! Ten budynek trzeba zobaczyć! Oby tylko takie powstawały w naszym kraju! :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz